Hunger Games

6. dubna 2012 v 22:45 | HanisShka
No, co můžu říct pro začátek? Proč jsem se tak málo věnovala blogu? Je to asi takhle :-) Tento film mě natolik zaujal, že jsem ho viděla už hodněkrát. Do hlavních představitelů (Jennifer Lawrence - Katniss, Josh Hutcherson - Peeta) jsem se zamilovala už na první pohled a bylo mi jasné, že s nimi to bude "procházka růžovou zahradou". Ale zmýlila jsem se.

Jako člověk coby nezaujatý a neznalý knižní předlohy z toho moc nepochopil. Ačkoliv má takové nedostatky a díry v ději, pro mě je to první film, u kterého bych doporučovala si nejprve shlédnout právě film a poté knihu. Když si děj v knize představujete, obsazení rolí ve filmu vám do toho skvěle zapadnou (ale když čtete dál až do třetího dílu, herečku Jennifer si tam už moc nedokážu představit. Katniss v knize je děsně tvrdohlavá a často i hloupá).

Kniha je psaná v ich formě a tak je ve filmu opravdu vděk za to, že je tam i více pohledů, než jen na to, co se děje kolem Katniss. Kdyby scénář nepsala samotná autorka knihy, Suzane Collins (pokud je tam nějaká chyba, omlouvám se), mohlo by to být vyvedenější. Ve filmu chybí spousta důležitých údajů a příběh se, dá se říct, točí jen kolem "zamilované" dvojice. Kolem Katniss Everdeenové a Peeta Mellarka.

Lehce nahlédneme, o čem film vůbec je. Odehrává se v místech, kde dříve ležely USA. Nyní nese název Panem, který je dělen na 12 krajů a k tomu i hlavní město - Kapitol. Kapitol je samo o sobě vznešené město, které bere zásoby ze všech ostatních krajů. Díky tomu, že se v minulosti všech 13 krajů vzbouřilo, Kapitol nechal vyhladit 13. kraj a ostatní kraje zastrašuje pořádáním Hunger Games. Boj na život a na smrt, kde smí zvítězit jen jeden z 24. Každý kraj pošle dívku a chlapce ve věku 12 - 18 let do arény. A o to tu jde. Kdo přežije.

Film byl moc pěkně zpracován. Zprvu může vadit roztřesená kamera, ale ta dává skvělý pohled na arénu a boj ze strany "soutěžícího". Za kraj 12 jela Katniss a Peeta. Co se však stane, když je Peeta do Katniss zamilovaný a chce ji chránit i za cenu vlastního života?

Film i kniha měly spoustu chyb. Film v tom, že chybělo mnoho základních informací (pokaždé jsem se k mamce přikláněla, když se na to dívala s nepochopením, a já jí vysvětlila, jak to všechno bylo a co se při tom dělo, hned na to byla lepší podívaná). Kniha zase měla jednu obrovskou chybu, která se při Ich formě stává. Postava popisovala děj nezaujatě. Kdybych strovnala formu psaní s Twilight ságou (jen s formou psaní!), Stephenie by měla, co se týče psacího a vyjadřovacího talentu, o mnoho navíc! Collinsová naopak nedokázala přesně vystihnout Katnissiny pocity. Jediné, u čeho dokázala více rozepsat pocit, bylo u pravého polibku. A dokonce i tam chyběla aspoň ta špetka romantiky, kterou si zaslouží jakákoliv kniha.

Na ČSFD jsem nakonec dala 5 hvězdiček z 5ti. První film, který mě zasáhl i s nezpívaným soundtrackem! Už teď si pamatuji, kde hrála jakákoliv melodie, ať už jsou skoro stejné nebo hodně podobné. A co vy? Už jste byli na tom filmu v kině? :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanyuu Hanyuu | Web | 6. dubna 2012 v 23:01 | Reagovat

Nesouhlasím s tím, že nejdřív film a potom knihu... Knihy jsem četla minulý rok a jsem za to děsně ráda...

2 HanisShka HanisShka | Web | 6. dubna 2012 v 23:04 | Reagovat

[1]: Pravda, že každý to vnímá jinak. U všeho ostatního, na co si vzpomenu, jsem byla ráda, že jsem četla nejdřív knihu. Mnoha lidem to vyhovuje. Tohle byl u mě však první film, u kterého jsem nelitovala, že jsem neznala nejdříve knihy :-) Ale jinak samozřejmě kdybych ty knihy četla ještě před filmem, zřejmě bych tvrdila něco jiného.

3 Ráďuše Ráďuše | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 21:13 | Reagovat

Na Hunger Games jsem byla a v knihovně jsem zatím neměla to štěstí si knihu vypůjčit, ale snad někdy v nejbližším termínu to stihnu :D Film mě moc bavil, akorát je fakt, že jsem tam pár prvků nedokázala pochopit, trochu mi nedávalo smysl jak se dávaly počty losovacích papírků se jmény, protože je to ve věku od dvanácti do osmnácti a já mela za to, že Hunger Games jsou jen jednou za rok, tak jsem nepochopila, jak je možné, že Hurricanovo jméno tam bylo 24 krát. :D To byla asi jediná věc, ve které jsem tam trochu zaostala, jinak jsem film pochopila dobře :D

4 HanisShka HanisShka | 8. dubna 2012 v 12:03 | Reagovat

[3]: Hurikán tam měl jméno 42×. Teď si přesně nepamatuju, jak se to tam přidává během roku. Ale 3× navíc tam přidají tvé jméno, pokud si zažádáš o obilí a ještě něco k tomu, aby si přežila. Hurikán měl větší rodinu, takže si o to žádal asi i několikrát během roku. Katniss měla jméno v osudí 21×. Proto Katniss varovala Prim, aby si od nich nebrala jídlo, jinak se objeví její jméno v osudí víckrát

Taky jsem byla děsně ráda, když jsem si tu knihu četla a všechno rázem pochopila :D Vypadá to, že jak dělala scénář pro film ta spisovatelka, tak asi chtěla víc lidí donutit, aby si přečetli i knihu a zároveň tolik nechtěla ublížit filmu. Takže doufám, že 2ce bude dělat scénář někdo jinej :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama